A Világ legnagyobb Munka Börzéje:Elance-The largest categories of work:Elance

ELANCE-ról mindent/Information about Elance ELANCE-ról mindent / Information about Elance: INTERJU I

2011. január 24., hétfő

INTERJU I

Mondj néhány szót magadról és arról, milyen motivációk miatt kezdtél távmunkát keresni az interneten?

Ebben a tanévben kerültem internetes szobába a kollégiumban, így  egyből rá is szabadultam a hálóra. Természetesen mint diák szerettem volna pénzt keresni az interneten, és barátaim tanácsára először a Spediával próbálkoztam. Két hónap alatt azonban mindössze 15$ gyűlt össze, amit még le sem lehet kérni, szóval ez a ''szörfös pénzkeresés'' vonal nem bizonyult nagy üzletnek. Ezután jött az elance.
 
Hogyan akadtál rá az elance weblapjára?

A tavmunkainfo.hu site-on találtam hivatkozást az elance oldalára. Mivel azonnal megtetszett a site, regisztráltam magam, de egy ideig nem foglalkoztam vele intenzívebben, csak nézegettem, hogy milyen munkák vannak. Bevallom, kezdetben egy kukkot sem értettem abból, hogy mit is kellene itt csinálni. Elég jól tudok angolul, de valahogy nem álltak össze értelmes mondattá a szavak. Ahogy mászkáltam az elance-en, az egész olyan valódinak tűnt, naponta érkeztek az új ajánlatok, az emberek jellemzést hagynak egymásról, munkaadók munkavállalókról, és fordítva, gondoltam, hogy csak nem lehet az egész egy átverés. Bár nem nagyon bíztam már az internetes pénzkeresésben, de gondoltam, ha nem próbálom meg, sosem lesz pénzem.
 
Hogyan sikerült megszerezned az első megbízást?

Találtam az aktuális ajánlatok között egy szimpatikus munkát, ahol számokat kellett egy doc file-ba beírni, de hogy honnan, meg milyen doc file-ba, fogalmam nem volt. Azért jelentkeztem rá, megnéztem a többiek milyen összeget ajánlottak, aztán egy kicsit alájuk mondtam, és beadtam a licitemet. Következő nap jött az email, hogy kiválasztottak, persze nagyon meglepődtem, hirtelen azt sem tudtam hova kattintsak. Aztán valahogy "kilogikáztam", hogy mit is kell ilyenkor csinálni, nem volt nehéz persze, mindig részletesen le van írva az adott feladat. Szépen elfogadtam a munkát, írtam a munkaadónak, ő írt vissza, elküldött minden fájlt, akkor derült ki, hogy pofonegyszerű a munka, egyik fájlból kell átírni számokat a másikba és kész. A megbízó egy New York-i piackutató cég volt, akikkel azóta is tartom a kapcsolatot. Csináltam azóta 3 újabb adatbeviteli munkát, és jelenleg is dolgozom nekik: egy piackutatás adatait kell frissítenem, a feladat szimpla adatbevitel. Mivel az első munkám jól sikerült, a megbízóm már akkor hagyott rólam egy ötcsillagos jellemzést, és ezután már, referencia birtokában, egyszerűbb volt az új munkákra való jelentkezés.
 
Milyen jellegű munkákat, feladatokat sikerült ezután elvállalni és elvégezni az elance közvetítésével?

Volt olyan megbízás, amikor USA 50 megadott államából kellett államonként 20-20 speciális szórakozóhely honlapját  megkeresnem és egy online űrlapba beírni a nevüket, webcímüket, és azt, hogy az adott hely milyen fajta  szórakozást nyújt a vendégeknek. Ezidőben több keresgélést igényelt az interneten, mint adatbevitelt. Volt olyan, hogy kémia teszteket kellett megoldani egy egyetemista srácnak, ez már elég jól fizetett. Az egyik munkám az volt, hogy a biz.yahoo.com-on talált adatokat kellett bemásolni egy megadott excel fájlba. Gyorsan ment, szimpla adatbevitel volt. Fizikus hallgatóként kerestem testreszabott ajánlatot, és sikerült is egyszer egy ilyet elcsípni, amikor kvantummechanika feladatokat kellett megoldani. Ma is tart egy folyamatos megbízásom is, melynek keretében megadott szempontok szerint önéletrajzokat kellett keresni és azokat beírni a megrendelő honlapjára. Amerikai megbízóm Martinnak hívják, van egy karrier témájú weblapja. Kaliforniai kis- és középvállalatokat céloz meg, az ő álláshirdetéseiket teszi fel a honlapjára, és ezeket kellett számára megkeresni a neten és beírni.
 
Milyen szakértelemre, speciális tudásra volt szükség az  általad felvállalt munkák elvégzéséhez?

Először az adatbeviteli munkákra jelentkeztem, ehhez nem kell szerintem zseninek lenni, püfölöm a billentyűzetet, és előbb-utóbb egy csinos kis összeget össze lehet így megkeresni. Mivel fizikus vagyok, így a magasabb szintű matek/fizika feladatokat is meg tudtam oldani, meg kémiából is viszonylag 'ügyes' vagyok, így e területeken is tudtam bevállalni munkát. Nem árt, ha az ember már használta párszor az ismertebb keresőket, így jelentkezhet információkeresésre. Amiben sok pénz van az főleg a web programozás és a grafikai, design munkák. Ezekből van a legtöbb a szolgáltató oldalon is. Sajnos ehhez én nem értek, de van egy web designer és egy programozó ismerősöm, akinek próbálok munkát szerezni.
 
Mitől függ az, hogy valakinek sikerül-e munkát szerezni az elance rendszerében, milyen stratégiát érdemes ennek érdekében folytatni?

Addig amíg nincs valakinek referenciája, nem könnyű munkát találni. Ezért az első munkákat érdemes akár olcsón is megszerezni, aztán később lehet emelni a tarifát. Ami engem illet, általában igyekszem hosszú távú kapcsolatot kialakítani a munkaadóimmal. Ehhez persze a minimum az, hogy jól dolgozom nekik, nagyon fontos a minőség és a megbízhatóság. Még egy fontos dolog: a profilról: nem hittem volna hogy túlságosan nagy szerepe van, de jó pár  munkára meghívtak már az alapján, amit beleírtam, szóval a bemutatkozó anyag azaz profil tartalma sokkal fontosabb, mint amilyennek az elején képzeltem!
 
Milyen tapasztalatokat szereztél az elance használatával kapcsolatban? Mennyire vagy megelégedve a szolgáltatásaikkal?

Roppant pozitív tapasztalatokról tudok beszámolni, a rendszer gördülékeny, a munkaadók pedig nagyon rendesek, mindig próbálnak segíteni, ha valami nem megy, bár ez nyilván az ő érdekük is, ha már kiválasztottak egy embert nem akarják még egyszer végigjárni a munka kiírásával, kiválasztással járó procedúrát. Eddig minden bevállalt munkát sikerült teljesíteni és a fizetés is rendben volt.
 
Hiányolod-e a személyes találkozást a megbízóval, vagy tényleg nincs rá soha szükség, a szerződéskötéstől a feladat teljesítéséig és értékeléséig minden megoldható online?

Általában minden online megy, ha szükség van személyes találkozásra, akkor ez benne van a leírásban, ilyenkor persze ismét hátrány a nagy távolság, de nem jellemző az ilyen munka. Persze kíváncsi az ember, hogy ki az, akinek dolgozik, főként ha már elég régóta, én például szívesen megnézném magamnak Martint, az amerikai megbízóm, ki tudja, egyszer lehet, hogy majd találkozunk. 
 
Tapasztalatod szerint a munkák megszerzése során mennyiben számít pozitívumként vagy ellenkező előjellel az, hogy magyar vagy - egyáltalán kiderül-e, vagy fontos-e az, hogy ki honnan dolgozik?

Általában ki szokott derülni, és akár előny is lehet. Mindig beírom, hogy ha valami gyors munkáról van szó, hogy az időeltolódás miatt el tudom végezni a feladatot amíg a kedves munkaadó alszik. Van, amikor egy munkára való licitáláskor csak úgy beleírom, hátha valamelyik amerikai szereti a 'kuriózumokat', és engem választ ki. Szerintem olyan óriási hordereje nincs a dolognak, hiszen épp ez a lényege a távmunkának, hogy a távolság nem számít. Néha persze előfordul, hogy látok egy jó kis munkát, már kattintanék is a �Place new bid� gombra, amikor olvasom, hogy a forrásanyagot postán küldik el a jelentkezőhöz, hát ilyen esetben hátrány, hogy pár ezer mérföldre vagyok, és egy ilyen ajánlatra nem is szoktam jelentkezni. Ez azonban a ritkább eset. Érdekes módon egyébként Indiából vannak még sokan a rendszerben, jól lenyomják az árakat, 3 dolláros órabérért vígan dolgoznak, bár azt hiszem óránként 1000 Ft szerintem itthon sem rossz pénz, pláne egy diáknak.
 
Hogyan történik a kifizetés, milyen bankszámlát érdemes ehhez nyitni Magyarországon annak, aki külföldi bevételekre számít?

Elég egy forint számla, ha megérkezik az elance-től az összeg, azt rögtön átváltja a bank forintra és úgy teszik fel a számlára. Szükség van úgynevezett SWIFT kódra, de ezt a bank rövid időn belül megadta. Egyébként az elance-től kb. egy héten belül itt van a pénz Magyarországon.
 
Mit szólsz ahhoz, hogy 2001. április 26-tól megszűnt az elance ingyenessége a szolgáltatók oldalán, és csak az jelentkezett a meghirdetett projektekre aki befizeti a havi 25 dolláros tagdíjat?

Így szerintem nehezebb lesz új tagként elkezdeni a munkát, mert nagyon kiszámíthatatlan, hogy mikor kap megbízást az ember. Az igazság az, hogy néha sok a jó munkalehetőség, sajnos (vagy szerencsére) már kellett nem is egyszer azt mondanom valakinek, aki meghívott a projektjére, hogy bocs, de most nincs időm, és van, amikor 'pang a piac'. Mikor fizetőssé tették a rendszert, épp volt 150 $ keresetem benn az elance-nél, úgyhogy két kattintás után ebből elő is fizettem egy évre.  A legkényelmesebb, hogy az ottani belső számlámról tudtam fizetni, mert így nem is éreztem olyan soknak azt a pénzt, hiszen még nem volt itt igazából a zsebemben. Más az, hogy ha bele kell nyúlni a pénztárcába, onnan kivenni a pénzt, és úgy beadni, bár azt hiszem, megéri a befektetést.
 
Mit gondolsz, mennyiben változik meg az elance attól, hogy  fizetőssé tették a szolgáltatók részvételét?

Gondolom az amerikaiaknak nem túl megterhelő az éves tagdíj összege viszont nekünk magyaroknak ez jóval több pénz. Abból a szempontból viszont jó, hogy csak azok a szolgáltatók maradnak így az elance-en, akik komolyan is gondolják ezt a dolgot. Legyünk őszinték, kisebb a konkurencia, feljebb mehetnek az árak, ám a munkaadók is jobb minőségű munkát kapnak, hiszen többnyire tapasztalt embereket fognak így kiválasztani, nem fog előfordulni, hogy valakinek kell egy kis pénz, beesik az elance-re, kinéz magának egy munkát, jól alámond a többieknek és már meg is kapta a munkát, aztán ki tudja, milyen minőségben végzi el.
 
Milyen jövedelmet lehet elérni az elance segítségével? Megfizetik-e tisztességes módon a szolgáltatókat?
  Olyannyira jól, hogy időközben kollégiumi szobatársam is kedvet kapott, és beszállt az elance-business-be egy másik ismerősöm is. Természetesen az én nevem alatt dolgoznak, én viszem nekik a munkát, és én fizetek nekik. Hozzáteszem, hogy szerintem kicsit többet számít az ár, mint kellene. Azt hittem, ha lesz vagy 10 jó ''feedback-em'' (azaz megbízótól kapott referenciám), akkor megengedhetem magamnak, hogy kicsit többet kérjek, de még versenyképes maradjak. Hát nem. Vagyis nem mindig, szerintem kétféle munkaadó van, egyik az árat nézi, úgy gondolja, hogy egy kis adatbevitelt bárki meg tud csinálni, minek fizessen akkor sokat. Szerintem igaza van. Van, aki úgy gondolja, hogy inkább fizet többet, de biztosra megy és olyan embert választ, aki már sokszor bevált. Neki is igaza van. Épp az adatbevitel vagy az információkutatás az, ahol talán nem számít annyit, hogy kinek van ''fényes múltja'' és ki az, aki most kezd, egy programozásnál vagy design munkánál már inkább fontosabb, hogy ki hányszor és hogyan bizonyított.

(cikk)

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése